Wysyłanie paczek kurierem wymaga odpowiedniego ich przygotowania. Różne firmy kurierskie mają swoje standardy i wymagania, a przyświeca im jeden cel – szybki i bezpieczny transport od nadawcy do odbiorcy. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że to nadawca jest odpowiedzialny za prawidłowe zapakowanie przesyłki, a kurier zawsze może odmówić przyjęcia takiej paczki, która już na pierwszy rzut oka jest niewłaściwie przygotowana. DPD przygotowało więc wytyczne do co pakowania przesyłek o wadze do 31.5 kilograma. Kluczowe będzie oczywiście dobranie do wymiarów i wagi zawartości odpowiedniego opakowania.

Jak zapakować paczkę DPD?

Żeby przygotować paczkę DPD można korzystać z firmowych opakowań dedykowanych różnego rodzaju produktom. Jeśli posiadamy inny karton, to w pierwszej kolejności należy ocenić, czy jego wytrzymałość i stan są odpowiednie do przewożenia towaru. Z opakowania na pewno trzeba usunąć stare oznaczenia, napisy, naklejki oraz listy przewozowe. Do oklejenia kartonu musimy używać firmowych taśm DPD, a nie tradycyjnej szarej. Warto okleić wszystkie miejsca łączeń, a na opakowaniu zewnętrznym musi się znaleźć etykieta adresowa z danymi nadawcy i odbiorcy.

DPD pakowanie przesyłek

Poza odpowiednim opakowaniem warto zwrócić uwagę na dokładne zabezpieczenie zawartości przesyłki. Każda wolna przestrzeń powinna być uzupełniona dedykowanymi wypełniaczami w taki sposób, by przedmioty nie przemieszczały się w kartonie. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni gwarantuje bowiem bezpieczeństwo przewożonym rzeczom. Poza tym trzeba towar w paczce oddzielać za pomocą tekturowych przegródek w taki sposób, aby przedmioty nie stykały się ze sobą. Żeby zapewnić paczce bezpieczeństwo, warto wzmocnić dolną i górną część kartonu dodatkowym usztywnieniem. W zależności od specyfiki towaru można oznaczyć specjalnymi naklejkami takimi jak na przykład „nie rzucać”, „ostrożnie” czy „góra/dół”. Są to jasne wskazówki dla kuriera, że powinien zwrócić szczególną uwagę na sposób transportu przesyłki. W przypadku paczek, z których list przewozowy może zostać oddzielony, zaleca się zastosowanie podkładu w postaci wzmocnienia pod foliową kieszeń na dokument. Może to być to na przykład folia stretch lub zaklejenie taśmą. Jeśli wysyłamy paczkę, które składa się z kilku połączonych przesyłek, na każdej z nich trzeba umieścić informację, która pozwoli na ustalenie numeru zlecenia. Poza tym do złączenia należy zastosować taśmę filmową nadawcy lub folię z cechami klienta. Na liście przewozowym koniecznie musi pojawić się informacja o ilości składowych przesyłek.