Chiny to jeden z najważniejszych eksporterów na rynki europejskie. Nic więc dziwnego, że z roku na rok zwiększa się ilość towarów dostarczanych z Państwa Środka różnymi środkami transportu. Przewozy kolejowe przesyłek FCL i LCL (drobnica) realizowane są między jedenastoma terminalami w Chinach – Changsha, Chengdu, Chongqing, Guangzhou, Hangzhou, Hefei, Nantong, Ningbo, Qingdao, Szanghaj, Shenzhen, Suzhou, Tianjin, Wuhan, Xiamen, Yiwu, Zhengzhou i trzema w Polsce – w Łodzi, Pruszkowie oraz Małaszewiczach. W ten sposób – alternatywnie do przewozów lotniczych czy morskich na polski i europejski rynek trafiają różnego rodzaju towarów.

Transport kontenerów i drobnicy z Chin

Transport kolejowy z Chin jest konkurencyjny wobec innych rodzajów przewozu. Przede wszystkim jest tańszy niż lotniczy i zdecydowanie szybszy niż morski. W ten sposób realizowane są dostawy ładunków kontenerowych, jak i drobnicowych. Spedycja kolejowa z Chin oferuje odbiory z terminali lub też w systemie door-to-door – czyli od drzwi fabryki pod wskazany adres. Poza tym poza samym transportem klientom oferuje się szereg opcji dodatkowych takich jak odprawa celna, załadunek, wypożyczenie kontenera i przewóz drogowy.

Szybki eksport z Chin

Transport kolejowy z Chin to powrót do idei Jedwabnego Szlaku, który stał się podstawą rozwoju wielu państw, a obecnie jest najlepszą drogą eksportu towarów. Przede wszystkim to tania, szybka i bezpieczna alternatywa. Poza tym niezmiennie to najbardziej ekologiczny sposób transportu dużych ładunków. Pociąg z kontenerami lub drobnicą wykorzystuje połączenie kolejowe przez Kazachstan, Rosję i Białoruś, a poza Polską zlecenia są realizowane także na terenach Europy Zachodniej. Sam transport z Chin trwa około 14 dni, a koszty są zależne od objętości i wagi ładunku. W przypadku pełnych kontenerów określa się stałą kwotę za transport. Najczęściej z Chin koleją dostarczane są tekstylia, obuwie, sprzęt elektroniczny, AGD oraz elementy wyposażenia wnętrz oraz ogrodów. Wraz z dynamicznym wzrostem importu rośnie również zapotrzebowanie na transport kolejowy, a co za tym idzie uruchamiane są kolejne połączenia.

Zobacz inne zalety transportu kolejowego.