Nowelizacja Kodeksu Karnego Wykonawczego (Dz.U. z 2015 r. poz.396) jednoznacznie wskazuje, że osadzeni nie mają prawa przyjmować paczek żywnościowych za pośrednictwem poczty, firm kurierskich, a także przez osobiste dostarczenie do jednostki. Poza tym przepisy wprowadziły również konkretne ograniczenia w zakresie przygotowywania, częstotliwości otrzymywania, wagi oraz zawartości samych paczek, a także co do osób, które są uprawnione do składania na nie zamówień. Takie zasady obowiązują od 01.07.2015 roku.

Według obowiązujących przepisów osadzony ma prawo otrzymać paczkę żywnościową raz w miesiącu z istniejącej w zakładzie karnym kantyny. Zostanie ona dostarczona po złożeniu zamówienia na piśmie i pokryciu kosztów. Co istotne, taką procedurę może wykonać również najbliższa osoba z zewnątrz. Ciężar żywności, jaką osadzony posiada w celi mieszkalnej, nie może przekraczać 6 kilogramów i należy to wziąć pod uwagę, zamawiając kolejne artykuły żywnościowe. Zamówienie jest realizowane po opłaceniu należności w punkcie sprzedaży lub wpłaceniu pieniędzy na wskazany rachunek bankowy. Zazwyczaj czas doręczenia osadzonemu paczki nie przekracza 5 dni roboczych.

Korespondencyjnie do osadzonych są doręczane paczki z artykułami higieniczno- odzieżowymi. Ten rodzaj przesyłki pocztowej musi zawierać również dokładny spis zawartości z podaniem nazwy, ilości znajdujących się w niej przedmiotów. Jeśli zamówienie jest realizowane przez punkt sprzedaży na terenie zakładu, to trzeba w kartonie umieścić druk złożonego zamówienia oraz paragon fiskalny.

Według zapisów kodeksu karnego wykonawczego (art. 113a § 5) w paczkach nie mogą się znaleźć takie artykuły, których sprawdzenie jest niemożliwe bez naruszenia w istotny sposób ich substancji, jak też artykuły w opakowaniach utrudniających kontrolę ich zawartości. W praktyce więc nie mogą to być kremy, proszki do prania w nieoryginalnych lub otwartych opakowaniach, artykuły do WC, wybielacze, odkamieniacze, a także pasty do zębów i artykuły higieniczne w płynach, dezodoranty i perfumy w postaci płynnej i aerozolu, kosmetyki w postaci pianek, żeli, lakierów, farb. Zakazana jest również bielizna pościelowa, materiały i urządzenia elektryczne, wyroby tytoniowe, kleje, leki, środki łączności, worki na śmieci czy papier toaletowy, ręczniki papierowe lub chusteczki. W przypadku gdy tego typu przedmioty znajdą się w paczkach, zostaną one odesłane do nadawcy na jego koszt.

Same paczki higieniczno-odzieżowe muszą mieścić się w odpowiednich parametrach. Należy rzeczy zapakować w karton o maksymalnych wymiarach: szerokość do 45 cm, długość do 70 cm, wysokość do 27 cm.

Sprawdź oferty kurierów