Najpopularniejszym operatorem Paczkomatów w Polsce jest InPost, natomiast u naszych zachodnich sąsiadów bardzo silną pozycję zaczyna mieć DHL. Co istotne, to właśnie w Niemczech zamierza się uruchomić bardzo dużą ilość automatów pod nazwą Packstation.

Sam DHL już w 2003 roku rozpoczął instalację paczkomatów, ale tempo tej inwestycji było dość wolne. W Niemczech funkcjonuje tylko 4000 urządzeń do odbioru przesyłek, co chociażby w kontekście polskich rozwiązań jest ilością dość skromną. Z zapowiedzi DHL wynika jednak, że ma się to zmienić i przewoźnik w 2021 planuje mieć już 7000 automatów, a to oznacza, że w krótkim czasie ten sektor rynku będzie się bardzo dynamicznie rozwijać. Powodem jest to, że Niemcy zauważyli popularność tego trendu i zamierzają zróżnicować sieć odbioru przesyłek, a tym samym odpowiadać na potrzeby klientów.

W tym momencie nasi zachodni sąsiedzi mogą korzystać już z 24.000 lokalizacji paczkomatów. Wpływa to zarówno na szybkość realizacji zleceń, a także automatyzację procesów oraz realne oszczędności. DHL podkreśla, że kolejne 5 lat zamierza inwestować w paczkomaty, tym samym na takiej strategii opierając rozwój firmy. Dla porównania polski InPost właśnie oddał pięciotysięczny Paczkomat i nadal utrzymuje pozycję lidera.

Czy DHL rozpocznie instalację paczkomatów w Polsce? Na razie przewoźnik nie podał daty wejścia z automatami paczkowymi na nasz rynek.

Sprawdź ofertę kuriera DHL