Z usług kurierów korzystamy na każdym kroku, a samochody z charakterystycznymi logotypami wrosły już w krajobraz miast, miasteczek i wsi. Rozwijający się stale rynek e-commerce oraz niezwykle popularne serwisy aukcyjne przekonały nas do tego, że tą drogą można tanio, bezpiecznie i szybko przesłać zarówno prywatne rzeczy, jak i przesyłkę biznesową. Z drugiej strony warto pamiętać, że obowiązuje nas lista przedmiotów zabronionych w transporcie i zanim przystąpimy do pakowania paczki, warto się z nią zapoznać. Jeśli mamy wątpliwości, czy daną rzecz można wysłać DPD, najlepiej zapytać przewoźnika lub sprawdzić obowiązujące przepisy polskie, unijne oraz te, które dotyczą konkretnego kraju, o ile wysyłamy przesyłkę zagraniczną. Tutaj dość restrykcyjne mogą się okazać na przykład ograniczenia fitosanitarne oraz wewnętrzna polityka DPD, która wyraźnie określa towary objęte restrykcjami – czyli takie, których kurier nie przywiezie. W każdym przypadku, który budzi podejrzenia, że w paczce znajdują się przedmioty zabronione, przewoźnik może otworzyć karton oraz odmówić przyjęcia. I pomimo tego że nie każda przesyłka jest kontrolowana, to nieprzyjemności oraz koszty związane z kontrolą są nieprzyjemne. Powinniśmy przy tym pamiętać, że w tych wszystkich ograniczeniach chodzi o bezpieczeństwo osób oraz innych przesyłek.

Czego nie wolno wysyłać kurierem DPD?

Międzynarodowy kurier DPD jako zabronione towary uważa przede wszystkim alkohol czy też inne środki zmieniające świadomość. Poza tym niezgodne z prawem jest również transportowanie broni oraz amunicji oraz cennych przedmiotów zarówno w postaci gotówki, jak i materiałów szlachetnych czy też drogocennych kamieni. Te rzeczy oraz na przykład dzieła sztuki czy też antyki i to w każdej postaci znajdują się na liście towarów zakazanych. Ze względu na przepisy fitosanitarne nie wolno przewozić żywności, towarów łatwo psujących się oraz szczątków ludzkich czy też na przykład futer.

Co to są rzeczy niebezpieczne w transporcie?

Poza rzeczami, których nie wolno przewozić, DPD wprowadza również definicję towarów objętych restrykcjami. W tym zakresie zwraca się uwagę na wartość przesyłki oraz to, czy jej zawartość jest niebezpieczna na zdrowia. Warto przy tym pamiętać, że sama definicja jest o tyle płynna, że w wielu krajach spotkamy szereg różnych ograniczeń. Na przykład wśród przedmiotów zabronionych przez prawo mogą znaleźć się różnego rodzaju publikacje czy też materiały audiowizualne. Ograniczenia obejmują towary niebezpieczne z akcyzą w zakresie ich ilości. Na przykład można wysłać (o ile oczywiście wewnętrzne przepisy danego kraju dają taką możliwość) niewiele sztuk alkoholu w formie prezentu czy też firmowego gadżetu. Podobnie rzecz się ma z wysyłką leków, kosmetyków oraz farmaceutyków i innych próbek medycznych.

I dlatego właśnie przed wysłaniem, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej skontaktować się z przewoźnikiem. Musimy pamiętać, że towary niebezpieczne oraz przesyłki z wystającymi ostrymi końcówkami oraz te, które mogą uszkodzić lub zabrudzić inne paczki, są bezwzględnie zabronione w transporcie krajowym i międzynarodowym. DPD nie dostarcza również części samochodowych oraz substancji żrących i łatwopalnych.

Towary zakazane w przewozie DPD:

 • części samochodowe – zderzaki, maski, drzwi, klapy oraz inne (duże) gabarytowe części karoserii
 • silniki i skrzynie biegów na paletach
 • rzeczy niebezpieczne lub mogące wyrządzić szkodę osobom lub w mieniu, w tym w szczególności: materiały łatwopalne, wybuchowe lub radioaktywne, substancje żrące lub cuchnące, broń i amunicja
 • narkotyki lub leki i środki psychotropowe, za wyjątkiem przedmiotów wysyłanych w celach naukowych lub medycznych przez ustawowo do tego upoważnione instytucje
 • żywe rośliny i zwierzęta
 • zwłoki, szczątki ludzkie lub zwierzęce
 • przesyłka ma na opakowaniu lub w widocznej części zawartości napisy lub rysunki naruszające dobra chronione przez prawo
 • przesyłka, która ze względu na swoje właściwości uniemożliwia wykonanie usługi przy użyciu posiadanych środków i urządzeń transportowych
 • dzieła sztuki, antyki, kamienie i metale szlachetne w jakiejkolwiek postaci lub formie, waluty, zbywalne papiery wartościowe, certyfikaty i jakiekolwiek inne walory zbywalne
 • przesyłka, która z mocy ogólnych przepisów prawa nie może być przewożona
 • przesyłka jest w opakowaniu mogącym zabrudzić lub w inny sposób uszkodzić pozostałe przesyłki
 • ze względu na przepisy ustawy Prawo pocztowe, przewóz przesyłek jest zabroniony lub też ustawa przewiduje wyłączność świadczenia określonych usług przez operatora publicznego (tj. Dz. U. z 2008 r., Nr 189, poz. 1159).

Wszystkie duże przedmioty jak:

 • artykuły przemysłowo budowlane (jak taczki, drabiny, kosiarki, siatki ogrodzeniowe, kable i przewody oraz rury i inne)
 • meble i akcesoria (jak pufy, komody, szafki, półki czy regały)
 • stolarka okienna i drzwiowa oraz akcesoria (parapety, listwy wykończeniowe, narożniki i inne)
 • części samochodowe (szczególnie części karoseryjne jak maski, drzwi, zderzaki, progi, błotniki, tłumiki i inne)
 • pojazdy (quady, skutery, motorki, przyczepki i inne)
 • inne duże przedmioty o nieregularnych kształtach

mogą być wysyłane, ale TYLKO i WYŁĄCZNIE w opakowaniu kartonowym o regularnych kształtach, jeśli ich waga nie przekracza 31,5 kg.

Wysyłka paletowa przedmiotów o wadze ponad 50 kg i maksymalnie 800 kg, może być realizowana tylko na paletach o wym. euro 120 cm x 80 cm, bez wystających elementów poza obrys palety.

Wszystkie wyżej wymienione przedmioty zapakowane w tekturę, folię bąbelkową czy folię stretch, albo inaczej niż w karton, NIE BĘDĄ przewożone, nawet gdy kurier odbierający je zabierze!