Kurier UPS jednym z najpopularniejszych przewoźników. Dlatego właśnie klienci chętnie korzystają z jego usług, zarówno jeśli chodzi o paczki prywatne, jak i te biznesowe. Zupełnie innym działem jest rynek e-commerce oraz popularne serwisy aukcyjne. W tym wypadku spośród wielu różnych propozycji to właśnie kurier jest jedną z najczęściej wybieranych metod wysyłania paczek z różną zawartością. Co istotne, zdarza się dość często, że wiele osób próbuje wysyłać kurierem UPS towary zabronione. Precyzyjne wytyczne oczywiście określają listę przedmiotów zakazanych, a w związku z tym łamanie przepisów wewnętrznych UPS oraz ogólnych regulacji może skończyć się karami oraz nieprzyjemnościami. Warto pamiętać, że przesyłka, która zawiera towary niebezpieczne, jest źle oznaczona lub też nieodpowiednio zapakowana staje się zagrożeniem dla innych paczek oraz zdrowia kuriera. I choć sam przewoźnik bez wyraźnych podejrzeń nie sprawdza zawartości paczki, to jednak nie jest to przyzwoleniem, by wysyłać wszystko, cokolwiek się chce. Jeśli mamy wątpliwości, czy zawartość naszej paczki nie jest na liście towarów zabronionych UPS, skontaktujmy się z przewoźnikiem, szczególnie gdy wysyłamy paczkę za granicę i obowiązują nas wtedy przepisy danego kraju. Te mogą się różnić od naszych regulacji, a na przykład ograniczenia fitosanitarne sprawiają, że lepiej nie ryzykować i spytać, co możemy wysłać UPS.

karta kredytowa towar zabroniony kurier UPS

Czego nie wolno wysyłać UPS?

Regulacje oraz lista towarów objętych restrykcjami UPS w dużej mierze oparte są o obowiązujące przepisy prawa polskiego i unijnego. Przede wszystkim nie możemy wysyłać rzeczy nielegalnych takich jak broń, narkotyki i substancje psychoaktywne oraz chronione rośliny i zwierzęta. Oprócz tego warto sprawdzić, czego nie wolno wysyłać UPS, ponieważ lista towarów wyłączonych z przewozu zawiera wiele istotnych punktów, a to nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za zawartość wysłanej paczki, jej poprawne oznakowanie i zaadresowanie. UPS przykłada bowiem szczególną uwagę do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz klientom oraz oczywiście środkom transportu i innym przesyłkom. Dlatego szczególnie w paczkach międzynarodowych restrykcyjnie jest sprawdzana zawartość i towary niebezpieczne w kontekście przepisów określonego kraju bądź też terytorium. Warto pamiętać, że na podstawie umów z nadawcami UPS dopuszcza możliwość przewozu artykułów zabronionych pod rygorem oczywiście spełnienia restrykcyjnych wytycznych. Taka opcja jest dostępna tylko dla tych klientów, którzy regularnie korzystają z usług przewoźnika.

Lista towarów zabronionych UPS

W transporcie zakazane są wyżej wymienione towary nielegalne, ale na tym nie kończą się ograniczenia. Kurier UPS nie przewiezie również napojów alkoholowych oraz przedmiotów o dużej wartości. W tej drugiej kategorii mieszczą się na przykład antyki, dzieła sztuki, kamienie, metale szlachetne czy chociażby gotówka czy karty płatnicze. Prawo na liście towarów zakazanych umieszcza również materiały niebezpieczne, które stanowią pośrednie lub bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia czy życia. Nie możemy przewozić żywych zwierząt, żywności (w tym nasion i roślin) oraz wszelkich towarów łatwo psujących się. Ograniczenia (z wyjątkiem paczek do USA) dotyczą również wysyłania rzeczy osobistych.

whiskey towar zakazany w przewozie kurierem UPS

Towary zakazane w przewozie UPS:

 • napoje alkoholowe; skóry zwierząt (niedomowych)
 • towary o szczególnej wartości (np. dzieła sztuki, antyki, kamienie szlachetne, złoto i srebro)
 • towary/materiały niebezpieczne
 • broń palna, futra
 • kość słoniowa i produkty z kości słoniowej
 • żywe zwierzęta
 • gotówka oraz przedmioty zbywalne
 • towary łatwo psujące się
 • rzeczy osobiste (z wyjątkiem wysyłek do USA)
 • rośliny, materiały pornograficzne
 • nasiona
 • znaczki pocztowe o wysokiej wartości
 • tytoń i wyroby tytoniowe
 • bagaż pozostawiony bez opieki