Większość przewożonych przez kuriera DHL paczek mieści się w konkretnych wymiarach i wadze. Mają również zalecany przez firmę kształt opakowania. To sprawia, że podlegają procesom automatycznym, nie wymagają specjalnej obsługi, a także nie stwarzają zagrożenia dla innych przesyłek. Warto zapoznać się z dokładnymi wymaganiami, aby nasza przesyłka mieściła się w standardzie, ponieważ wtedy dotrze ona szybciej do odbiorcy, a cała usługa będzie tańsza.

Jak wysłać przesyłki standardowe?

W dużym skrócie przesyłki standardowe obsługiwane przez kuriera DHL podlegają automatycznemu sortowaniu. Dotyczy to oczywiście paczek, które nie są przewożone na paletach. Przede wszystkim za przesyłki standardowe uznawane są oryginalne opakowania producenta, czyli kartony o regularnym kształcie prostopadłościanu. Muszą się one mieścić w wymiarach 120x60x60 centymetrów. Wewnątrz opakowania nie mogą znaleźć się elementy ostre czy też wystające, które mogłyby uszkodzić karton, a także zagrozić innym przesyłkom. Poza tym warto pamiętać, że to, w jakim stanie przesyłka DHL zostanie dostarczona do odbiorcy, jest w dużej mierze uzależnione od tego, jak zostanie ona przygotowana do drogi. Przede wszystkim trzeba wypełnić wszystkie wolne przestrzenie wewnątrz kartonu, by jego zawartość nie przesuwała się. W tym celu można użyć dedykowanych wypełniaczy, styropianu, folii bąbelkowej, tektury, poduszek czy pianek lub też pakować rzeczy w osobne komory. Możemy również jako przesyłkę standardową nadać tubę o minimalnych wymiarach 10×15 centymetrów, o ile posiada ona takie elementy, które zapobiegają przewracaniu się na sorterze automatycznym. To umożliwia skanowanie etykiet.

Jako przesyłki standardowe kurierem DHL najczęściej nadawane są sprzęty małego AGD, wyposażenie łazienek, elektronika, obuwie czy urządzenia sportowe. Ten katalog jest zdecydowanie bogatszy, ponieważ przesyłki standardowe to większość przewożonych przez DHL. Warto zwrócić uwagę, że niektóre kartony muszą być owinięte folią strecz.

Jak wysłać przesyłki niestandardowe?

Za przesyłki niestandardowe kurier DHL uznaje te wszystkie paczki, które nie mieszczą się zalecanych wymiarach i wadze. Poza tym na ten aspekt wpływa również kształt przesyłki, który uniemożliwia automatyczne sortowanie i wymaga ręcznej obsługi na różnych etapach transportu. Poza tym to również paczki zawierającej towar wrażliwy. Z założenia więc przesyłka niestandardowa jest droższa, a czas doręczenia może ulec wydłużeniu. Przede wszystkim w tej kategorii mieścić się będą paczki o nieregularnym kształcie lub też w innym opakowaniu niż karton w formie prostopadłościanu lub skrzyni czy pojemnika większego niż zalecane wymiary – 120x60x60 centymetrów – czyli na przykład tuby. Za przesyłkę niestandardową zostaje również uznana paczka z towarami kruchymi i delikatnymi, która wymaga od kuriera zachowania szczególnej ostrożności oraz na przykład zapewnienia pionowego ustawienia towaru. Najczęściej w tego typu przesyłkach znajduje się ceramika i szkło, płytki ceramiczne i dekory, elementy sanitarne, szyby, a także elementy karoserii samochodowej, fotele samochodowe czy instrumenty.

Warto zwrócić uwagę, że ten sam przedmiot może być nadany jako przesyłka standardowa lub niestandardowa. W dużej mierze zależne to jest od sposobu zapakowania paczki. Na przykład jako standard zostanie nadany rower w oryginalnym kartonie o wymiarach mieszczących się w zaleceniach. Jeśli natomiast wyślemy jednoślad zabezpieczony tylko tekturą, zostanie on potraktowany jako przesyłka niestandardowa. Podobnie rzecz się ma z wieloma innymi produktami. W przypadku telewizorów te płaskie zapakowane w firmowy karton będą standardowe, natomiast te starszego typu z kineskopem ze względu na budowę i konstrukcje muszą zostać nadane jako niestandardowe.

 

Sprawdź różne oferty brokerów i wysyłaj z najlepszymi.