Coraz częściej, wysyłając paczki kurierem DPD, starannie dobieramy opcje dodatkowe z całego katalogu różnych możliwości. Poza tym klienci indywidualni oraz biznesowi wielką uwagę przywiązują do tego, by przesyłki docierały bezpiecznie. Stąd też duży nacisk na to, by odpowiednio zapakować paczkę, oznaczyć szczególnie te delikatne oraz wymagające przewożenia w konkretnej pozycji lub też w odpowiednich warunkach. Jedną z najchętniej wybieranych opcji jest ponadto ubezpieczenie przesyłki DPD. W ten sposób zabezpieczamy się na wypadek uszkodzenia lub zagubienia paczki.

Jak ubezpieczyć przesyłkę DPD?

Kurier DPD ubezpiecza w standardzie wszystkie przesyłki do wartości 5000 złotych. Jeśli chcemy spersonalizować tę opcję, trzeba liczyć się z tym, że będziemy musieli do usługi dopłacić. Oczywiście koszt ubezpieczania DPD będzie uzależniony od zadeklarowanej wartości przesyłki i jest on relatywnie niski. Wystarczy kilka złotych, by zapewnić sobie spokój. Konkretne wytyczne oraz maksymalne wartości ubezpieczeń ujęte są w regulaminie DPD. Warto pamiętać, że dodatkową ochroną możemy objąć zarówno koperty z dokumentami, jak i paczki czy palety. Podobnie rzecz się będzie miała z przesyłkami niestandardowymi.

W chwili, gdy wypełniamy formularz zamówienia kuriera DPD i wpisujemy do niego podstawowe parametry paczki, możemy również wybrać opcje dodatkowe. Najczęściej klienci decydują się na wykup dodatkowego ubezpieczenia DPD. Kluczowe oczywiście będzie podanie wartości towarów na podstawie faktury czy paragonu lub oszacowanie tego, ile kosztowałaby naprawa lub wymiana danego przedmiotu. Poza konkretną kwotą będziemy musieli podać również dokładne informacje o zawartości przesyłki. Jeśli jest to towar cenny lub szczególnie delikatny, warto to również zaznaczyć. Wiele osób, które nie mają ochoty poinformować kuriera o tym, jakie przedmioty będzie przewoził, decyduje się na wpisanie numeru rachunku lub faktury, na których wyszczególnione są dane rzeczy. Poza wyliczeniem kwoty ubezpieczenia DPD taka informacja przyda się również podczas reklamacji w przypadku uszkodzenia lub zagubienia paczki. Wtedy będziemy musieli przedstawić dokumenty, które potwierdzą wysokość szkody.

Ile kosztuje ubezpieczenie DPD?

Na podstawie parametrów paczki oraz wybranych opcji dodatkowych takich jak na przykład ubezpieczenie DPD wylicza koszt usługi. Warto zwrócić uwagę, że w zależności od zadeklarowanej wartości przesyłki będziemy musieli dopłacić od kilku do kilkunastu złotych do podstawowej opłaty. To relatywnie niski koszt, który w sytuacji uszkodzenia paczki może pomóc nam zrekompensować straty. Dlatego właśnie do wyceny towaru należy podejść z pełną rzetelnością. Jeśli nie podamy wartości, kurier określa ją na 1000 złotych. DPD ubezpiecza przesyłki o wartości do 500 tysięcy złotych.  Warto zwrócić uwagę również na zapisy w regulaminie, które mówią o tym, że za przesyłkę źle zapakowaną lub też wysyłkę rzeczy zabronionych w transporcie nie otrzymamy odszkodowania.

 

Zobacz, jakie propozycje znajdziesz u brokerów kurierskich.