Większość paczek wysyłanych kurierem DPD mieści się w standardowych wymiarach oraz wadze. Te właśnie parametry podaje się przy zamawianiu kuriera. W odpowiednie miejsca formularza wpisuje się dane adresowe, właściwości paczki oraz wybiera się opcje dodatkowe. Niektóre z nich są dodatkowo płatne, a inne takie jak na przykład śledzenie przesyłki są dostępne dla każdego klienta na podstawie numeru listu przewozowego. Co istotne, w formularzu określamy również, czy przesyłka jest standardowa.

Jak przygotować ciężką przesyłkę?

Kluczem do tego, by przesyłka dotarła do odbiorcy w stanie nienaruszony, jest oczywiście odpowiednie jej zapakowanie według wytycznych kuriera DPD. Poza tym w paczce nie mogą znaleźć się rzeczy zabronione w transporcie, a tę listę ustala przewoźnik na podstawie przepisów międzynarodowych oraz wewnętrznych regulacji. Chodzi przede wszystkim o to, by w żaden sposób nie stworzyć zagrożenia dla kuriera ani innych przesyłek oraz nie przewozić rzeczy nielegalnych i niebezpiecznych.

Jak pakować przesyłki o wadze powyżej 50 kg?

Ciężkie przesyłki o wadze powyżej 50 kilogramów muszą być transportowane na palecie. Ta nie może swoimi wymiarami przekraczać rozmiarów standardowej europalety – czyli 80×120 centymetrów. Przesyłka na niej umieszczona nie może być wyższa niż 180 centymetrów. Kurier DPD ustala maksymalną wagę na 700 kilogramów. Jeśli wysyłamy ładunek złożony z mniejszych jednostkowych opakowań, powinny być one w taki sposób zabezpieczone, by bezpośrednio się ze sobą nie stykały. Poza tym należy w taki sposób rozplanować układ paczek, by te lżejsze znalazły się na górze, a ciężar na całej palecie rozkładał się równomiernie. To sprawi, że przesyłka nie będzie się przechylać, a tym samym nie zagrozi innym paczkom. Wszystkie elementy paczki muszą się mieścić w obrysie palety, a jej dolna i górna część powinna być usztywniona. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na odpowiednie zapakowanie przedmiotów delikatnych dużych i narażonych na uszkodzenia. Całe opakowanie na palecie powinno chronić przed przypadkowymi uderzeniami. Poza tym taki rodzaj przesyłki koniecznie trzeba zaznaczyć naklejkami, które są informacją dla kuriera DPD, że z przesyłką należy obchodzić się szczególnie uważnie. Rogi paczki należy dodatkowo wzmocnić, a całość owinąć folią strecz, na trwale przytwierdzając do palety, by uniemożliwić przesuwanie się towaru podczas transportu lub przenoszenia.

 

Zobacz, jaką ofertę mają brokerzy kurierscy