Po raz kolejny popularny przewoźnik padł ofiarą oszustów, którzy podszywają się pod znaną i wiarygodną firmę. Do klientów wysyłany jest SMS z zachętą do pobrania aplikacji.

Przychodzące SMS-y na pierwszy rzut oka wyglądają na autentyczne. Oszuści w nazwie firmy zmieniki „O” na „0”, a jest to praktycznie niezauważalne, szczególnie że szata graficzna do złudzenia przypomina oryginał. W wiadomościach, które są masowo rozsyłane do klientów w całej Polsce, odbiorcy są zachęcani do pobrania aplikacji, co jest związane z otrzymaniem kodu do paczkomatu. Sugeruje się, że w ten sposób będziemy mogli odebrać paczkę. Poza linkiem do aplikacji istotną rzeczą jest również to, że SMS-y mają nadpis: WAZNE.

Jeśli wejdziemy na stronę, która podszywa się pod InPost, będziemy zachęcani, by pobrać złośliwy plik w aplikacji na telefony z systemem Android. To oprogramowanie będzie mogło na przykład przechwytywać SMS-y przysyłane przez bank.

Poza tym w dalszym ciągu klienci są bombardowani fałszywymi SMS-ami, które wykorzystują markę InPost. W wiadomościach sugeruje się odbiorcy, że musi dokonać dodatkowej opłaty związanej z procedurami BHP. Jeśli na konto nie trafi niewielka kwota, paczka zostanie zwrócona do nadawcy. SMS odsyła do szybkich płatności. W krótkim czasie może się okazać, że z konta zniknęła większa suma, a nasz telefon nie jest bezpiecznym narzędziem przy wykonywaniu transakcji bankowych. Specjaliści zalecają szczególną czujność i dokładne analizowanie otrzymywanych wiadomości, nawet jeśli do złudzenia przypominają te prawdziwe.

InPost zwraca również uwagę, że nie wysyła tego typu wiadomości do swoich klientów i dlatego planuje zrezygnować z tej formy komunikacji.

Sprawdź ofertę InPost