Niewątpliwie epidemia koronawirusa wpłynęła na działanie wielu firm i instytucji, a także na bezpieczeństwo i sposób pracy. Dlatego właśnie Poczta Polska podjęła decyzję o tym, by przyznać pracownikom premie w wysokości 700 złotych brutto. Trafią one do tych osób, które pracowały od dnia ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Monopolista przeznaczył już na środki ochrony dla pracowników 50 milionów złotych.

Poza tym listonosze, kierowcy, pracownicy placówek pocztowych, sortowni oraz pracownicy ochrony, którzy od 12 marca pracowali i nie mają więcej niż dwa dni absencji, otrzymają dodatkowo 300 zł brutto wsparcia finansowego. Według planów Poczty za kwiecień dostaną jeszcze 400 zł brutto, a pieniądze będą wypłacane do 10 kwietnia i do 10 maja bieżącego roku. Premie związane są przede wszystkim z faktem, że pracownicy Poczty należą do tej grupy społeczeństwa, która w trakcie epidemii naraża swoje zdrowie, by z zaangażowaniem realizować obowiązki służbowe. I dlatego właśnie w tym momencie należy tę służbę szczególnie docenić.

Poza tym Poczta Polska dokłada starań, by zapewnić wszystkim swoim pracownikom bezpieczeństwo. Listonosze i kadra, która ma bezpośredni kontakt z klientami, otrzymali płyny do dezynfekcji, rękawiczki oraz maseczki. Poza tym w marcu pracownicy dostali również po 50 zł na indywidualne zakupy potrzebnych im środków. Na zakupy środków ochrony osobistej Poczt Polska wydała już 50 mln zł. Kolejne zamówienia są w trakcie realizacji. Dodatkowe zabezpieczenia placówek pocztowych na przykład specjalnymi przesłonami szklanymi lub z pleksi pojawiły się na ponad 1100 pocztach. Oczywiście na bieżąco są wprowadzane wszelkie zalecenia nakładane przez Ministerstwo Zdrowia czy Główny Inspektorat Sanitarny.