Transport lotniczy w Polsce zdobywa coraz większą popularność. Jego najważniejszą zaletą są terminowe dostawy zarówno przesyłek paczkowych, jak i dużych ładunków. Dzięki ofercie spedycji lotniczej klientom oferowane są usługi od drzwi do drzwi, które znacznie wykraczają poza sam przewóz towarów. Firmy korzystają z lotnisk w Polsce oraz gwarantują obsługę podatkową i celną.

Jakie usługi realizuje się przez transport lotniczy?

Przede wszystkim transport lotniczy zakłada przewóz różnych towarów z jednego terminala załadunku do drugiego terminala rozładunku, które są rozlokowane na terenie całego świata. Oczywiście sama ładowność samolotu odgranicza maksymalne wymiary i wagę przesyłki. Najważniejszym parametrem staje się wysokość i na terenie Europy może ona wynosić do 75 centymetrów, na trasach transatlantyckich 160 cm, zaś w samolotach transportowych Cargo 220 cm. Przy obliczaniu masy towaru stosuje się przelicznik objętości 1 m³ = 167 kg. Od tego kryterium zależy również wysokość opłat za transport lotniczy. Warto zaznaczyć, że w przypadku mniejszych przesyłek nie będzie ona dużo wyższa niż ta wyceniana we frachcie morskim czy też drogowym, a czas realizacji zlecenia będzie dużo krótszy.

Rodzaje transportu lotniczego

Wyróżniamy transport lotniczy Cargo, który jest realizowany od lotniska do lotniska lub w systemie door-to-door. Poza tym tą drogą doręczane są również przesyłki kurierskie – czyli listy, dokumenty, paczki, przesyłki. Usługa transportu multimodalnego (najczęściej morsko-lotnicza) łączy dwa najpopularniejsze środki przewozu najczęściej w obrębie short sea – czyli na trasach Chiny-Korea-Warszawa, Chiny-Dubaj-Warszawa czy Chiny-Taiwan-Warszawa. Takie rozwiązanie jest tańsze niż Cargo, a szybsze niż sama spedycja morska. Transport lotniczy może obejmować jeden przelot lub kilka w zależności od specyfiki zamówienia.

Na czym polega spedycja lotnicza?

Sam transport jest tylko jednym z elementów, na których opiera się spedycja lotnicza. W ramach standardowych usług można zamówić przewóz towarów na terminal lotniczy, ich oclenie w porcie załadunku lub rozładunku, sam załadunek lub ewentualnie przeładunek. W wielu wariantach można także zlecić magazynowanie lub składowanie ładunków. W przypadku transportu lotniczego międzynarodowego spedytor zapewnia również obsługę Agencji Celnej.

Spedycja lotnicza transportuje towary z terminala lotniczego do terminala lotniczego. Dalej przesyłki przewożone są dzięki Spedycji drogowej i Transportem kolejowym.