Zakupy w sieci, wymiana biznesowa czy też wysyłka rzeczy do znajomych lub rodziny są coraz mocniej związane z przesyłkami kurierskimi. W ten sposób nadajemy paczki palety czy też koperty z dokumentami. Zarówno te wysyłane przez klientów biznesowych, jak i indywidualnych pokonują tysiące kilometrów na całym świecie, by bezpiecznie dotrzeć do odbiorców. Szereg różnych opcji oraz wykorzystanie najnowszych technologii sprawiają, że najczęściej wybierane są szybkie i sprawdzone przesyłki kurierskie. W ten sposób można wysłać paczkę krajową i zagraniczną, a najczęściej z tego transportu korzystają sklepy internetowe.

Przesyłki kurierskie to przede wszystkim oszczędności pieniędzy oraz czasu a także możliwość dostosowania usługi do swoich potrzeb. Jeśli nie chcemy czekać na przyjazd kuriera, możemy nadać/odebrać przesyłkę w danym punkcie lub w paczkomacie. Na koszt usługi będą wpływ miały przede wszystkim parametry przesyłki takie jak waga, wielkość oraz odległość, jaką musi paczka pokonać do odbiorcy. Poza tym dodatkowo zapłacimy za wskazane opcje. Wśród tych najpopularniejszych niezmiennie są pobranie, dokumenty zwrotne oraz ubezpieczenie i usługa ekspresowa. Ta ostania jest chętnie wybierana przez tych, którym zależy przede wszystkim na czasie.

Przesyłka ekspresem

Zarówno przesyłki krajowe, jak i zagraniczne wysyła się poprzez formularz na stronie internetowej. Po wpisaniu podstawowych parametrów takich jak waga i wymiary raz podaniu danych adresowych i wybraniu opcji dodatkowych są proponowane oferty różnych firm kurierskich wraz z cenami i prognozowanym czasem dostarczenia. Po wyborze konkretnej propozycji opłacamy usługę, drukujemy list przewozowy oraz czekamy na przyjazd przewoźnika po paczkę. Jeśli wybierzemy opcję przesyłki ekspresowej, zostanie ona dostarczona w najkrótszym możliwym czasie, a w niektórych opcjach również w weekendy lub też do wskazanej godziny. Warto zauważyć, że jest to opcja dodatkowo płatna.

Czas dostarczenia przesyłki zagranicznej dostarczanej transportem drogowym czy morskim określany jest na 2-5 dni, a lotniczym na 1 dzień. Oczywiście są te terminy zależne od tego, do jakiego kraju przesyłka jest wysyłana. Warto zwrócić uwagę, że na czas dostawy mają wpływ również procedury celne.

W obrocie krajowym przesyłki ekspresowe realizowane są przez wszystkie firmy kurierskie, choć ich cena oraz szczegółowe opcje są bardzo zróżnicowane. Warto przed wybraniem konkretnej z nich ustalić, co dokładnie jest naszym priorytetem. W wielu przypadkach można zamówić szybką paczkę z dostawą do godziny 9.30 lub 12.00 dnia następnego. Poza tym w niektórych dużych miastach funkcjonuje usługa doręczenia nawet tego samego dnia. Kluczem oczywiście będzie szybkie opłacenie i zaksięgowanie opłaty. Przesyłka może dotrzeć do odbiorcy określonego dnia – także w weekendy czy święta. Całą drogę paczki możemy śledzić bezpośrednio w dedykowanym panelu. Tam też otrzymamy informację o tym, że odbiorca otrzymał przesyłkę.

Przesyłka priorytetowa

Często wybieraną przez klientów opcją jest przesyłka priorytetowa. Przede wszystkim z założenia jest ona szybciej dostarczana do odbiorcy niż to ma miejsce w standardzie. Ta usługa jest dodatkowo płatna, a na opakowaniu pojawia się napis „priorytet” – najlepiej w formie niebieskiej naklejki. W przypadku przesyłek zagranicznych będzie ona transportowana pocztą lotniczą. Bardzo często są to również przesyłki ubezpieczone do zadeklarowanej kwoty. Sama przesyłka priorytetowa to paczka ekonomiczna lub polecona z dodatkową opcją „priorytet”. To sprawia, że jest ona dostarczana do odbiorcy następnego dnia roboczego od nadania, w opcji zagranicznej do 3 dni roboczych. Przesyłki kurierskie priorytetowe są obsługiwane w pierwszej kolejności oraz przewożone najszybszym środkiem transportu zależnie oczywiście od miejsca ich przeznaczenia.