Pierwsze automaty do odbioru przesyłek firmy logistycznej Cai Niao pojawiły się w Warszawie. Operator należy do Grupy Alibaba i współpracuje z AliExpress. Warto zauważyć, że to kolejny znaczący gracz w segmencie usług Click&Collect, który może stać się konkurencją na rynku usług. Liderem w dalszym ciągu jest InPost, który na terenie kraju posiada około 11000 paczkomatów.

Automaty Cai Niao wyglądają nieco inaczej niż maszyny InPost czy Poczty Polskiej. Są niebieskie, mniejsze, mają około 30 skrytek i na pierwszy rzut oka przypominają bardziej bankomaty lub automaty do zakupu biletów. Z pewnością własna sieć automatów paczkowych w Polsce pozwoli klientom AliExpress odbierać przesyłki w dogodnym terminie. Pozwala to również zaoszczędzić na kosztach dostawy, co jest szczególnie istotne dla tej platformy sprzedażowej.

Inwestycja AliExpress wpisuje się w trendy w segmencie paczkomatów. Popularni operatorzy tacy jak InPost czy Poczta Polska zapowiedzieli instalację nowych paczkomatów. Rozwój własnej sieci maszyn zapowiedziały także PKN Orlen i Allegro. Z tego wynika, że za dwa lata na terenie Polski możemy mieć już nawet 22 000 automatów. W ten trend wpisuje się również AliExpress, który z pewnością zainwestuje w większą ilość punktów, a docelowo będzie chciał mieć przynajmniej kilka tysięcy maszyn.